2.1 Regulamin £owisk Specjalnych Ko³a PZW Krzeszowice na 2022 rok.


REGULAMIN £OWISK SPECJALNYCH NA 2022 ROK

KO£A PZW KRZESZOWICE

 

1. Zgodnie z uchwa³± nr 102 z dnia 5 maja 2015r. Zarz±du Okrêgu Polskiego Zwi±zku Wêdkarskiego w Krakowie „Staw Wroñski” po³o¿ony w miejscowo¶ci  Tenczynek oraz „Staw Miêkinia” po³o¿ony w miejscowo¶ci Miêkinia s± ³owiskami specjalnymi z rybostanem mieszanym.

2. U¿ytkownikiem ³owisk jest Polski Zwi±zek Wêdkarski Okrêg Kraków, ul. Bulwarowa 43, 31-751 Kraków.

3. Gospodarzem ³owisk jest Ko³o Polskiego Zwi±zku Wêdkarskiego Krzeszowice, ul. Targowa 31,  32-065 Krzeszowice. 

4. Tereny £owisk Specjalnych pozostaj± otwarte - nie ogrodzone, tym samym s± dostêpne dla wszystkich osób ca³odobowo przez ca³y rok kalendarzowy.

5. Wêdkowanie na ³owiskach dozwolone jest wy³±cznie cz³onkom Polskiego Zwi±zku Wêdkarskiego, którzy ui¶cili sk³adkê cz³onkowsk±  w danym roku kalendarzowym oraz zakupili zezwolenie na amatorski po³ów ryb na „£owiska Specjalne”, za wyj±tkiem organizowanych na ³owiskach zawodów wêdkarskich.

6. Sprzeda¿ zezwoleñ na amatorski po³ów ryb na „£owiska Specjalne” prowadzi wy³±cznie Ko³o PZW Krzeszowice.

7. Sprzeda¿ zezwoleñ odbywa siê wy³±cznie w siedzibie Ko³a.

8. Wysoko¶æ op³aty za zezwolenie z limitem po³owu 15 szt. ryb wymienionych
w dz. III pkt. 1 i 3 „Podstawowych warunków dokonywania amatorskiego po³owu ryb na £owiskach Specjalnychwynosi 220 z³.

9. W przypadku po³owu limitu ryb gatunkowych wymienionych w dz. III pkt.1 i 3 „Podstawowych warunków dokonywania amatorskiego po³owu ryb na £owiskach Specjalnych”, istnieje mo¿liwo¶æ wykupienia kolejnego zezwolenia.

10. Warunkiem nabycia kolejnego zezwolenia, a tak¿e zezwolenia na kolejny rok
(dot. wêdkarzy posiadaj±cych zezwolenie w roku ubieg³ym) jest zdanie poprzedniego zezwolenia.

11.Cz³onek PZW ukarany jak±kolwiek kar± przez S±d Kole¿eñski w roku bie¿±cym, traci prawo do nabycia zezwolenia po³owu na ³owiskach Ko³a na kolejny rok.

12. Na ³owiskach obowi±zuje bezwzglêdny zakaz k±pieli.

13. Na terenach ³owisk zabrania siê wycinania drzew i krzewów.

14. Zabrania siê jakiegokolwiek za¶miecania terenów ³owisk.

15. Na terenach ³owisk zabrania siê parkowania pojazdów mechanicznych w odleg³o¶ci mniejszej ni¿ 10 m od linii brzegowych ³owisk.

16. Ka¿da osoba przebywaj±ca na terenie ³owisk ma obowi±zek zg³aszania zauwa¿onych po¿arów, a tak¿e naruszeñ ³adu i porz±dku oraz aktów wandalizmu na nr alarmowy 112.

17. Zasady amatorskiego po³owu ryb w tym: wymiary gospodarcze, limity, czas, okresy, miejsca i technikê po³owu ryb na ³owiskach specjalnych zosta³y zawarte i szczegó³owo opisane w „Podstawowych warunkach dokonywania amatorskiego po³owu ryb
na „£owiskach Specjalnych” Ko³a PZW Krzeszowice”.

18. Na wodach u¿ytkowanych przez Okrêg PZW Kraków prowadzony jest monitoring.

19. Nie przestrzeganie „Regulaminu ³owisk specjalnych” przez osobê wêdkuj±c±, stanowi naruszenie Ustawy o Rybactwie ¦ródl±dowym i Statutu PZW skutkuj±ce na³o¿eniem stosownych sankcji, przewidzianych tymi aktami.

20. Zarz±d Ko³a PZW Krzeszowice w przypadku organizacji zawodów wêdkarskich, na którymkolwiek ³owisku, zastrzega sobie prawo do zamkniêcia tego ³owiska dla wêdkarzy nie bior±cych udzia³u w zawodach na czas konieczny do zorganizowania i przeprowadzenia tych¿e zawodów.

21. Zarz±d Ko³a PZW Krzeszowice w uzasadnionych przypadkach  zastrzega sobie mo¿liwo¶æ wprowadzania zmian do niniejszego Regulaminu.

 

„Regulamin £owiskach Specjalnych” Ko³a PZW Krzeszowice obowi±zuje od dnia 01.01.2022r.

 



PODSTAWOWE WARUNKI DOKONYWANIA AMATORSKIEGO PO£OWU RYB NA „£OWISKACH SPECJALNYCH” KO£A PZW KRZESZOWICE

 I. Zasady ogólne

1. Do wêdkowania na ³owiskach specjalnych ma prawo ka¿da osoba posiadaj±ca aktualn± sk³adkê cz³onkowsk± PZW oraz zezwolenie wydane w danym roku kalendarzowym przez Zarz±d Ko³a PZW Krzeszowice, za wyj±tkiem organizowanych na ³owiskach zawodów wêdkarskich.

2. Przed przyst±pieniem do wêdkowania ka¿dy wêdkarz zobowi±zany jest do zapoznania siê z informacjami umieszczonymi na tablicach og³oszeñ zlokalizowanych na ³owiskach.

3. Wêdkowanie na ³owiskach dozwolone jest ca³odobowo przez wszystkie dni tygodnia (za wyj±tkiem 3 dniowego okresu karencji po ka¿dorazowym zarybieniu).

4. Na ka¿dym z ³owisk W okresie od zej¶cia pokrywy lodowej do 30 czerwca zabrania siê po³owu na wiêcej ni¿ jedn± wêdkê. Od 1 lipca do koñca okresu wêdkowania dopuszcza siê po³ów na dwie wêdki z zastrze¿eniem zapisów niniejszych warunków dokonywania amatorskiego po³owu ryb. W przypadku spinningowania dozwolony jest po³ów wy³±cznie na jedn± wêdkê w dopuszczalnym okresie wêdkowania t± mêtod±.

5. Dozwolone s± wszystkie metody wêdkowania, jednak¿e wy³±cznie z brzegu.

6.  Zabrania siê:

6.1. Na ³owisku w Tenczynku:

   - wêdkowania w oznaczonym tarlisku ryb

    - wêdkowania na ca³ym terenie pomiêdzy dop³ywami tj. z tzw. „wyspy”

    - wêdkowania na odcinku dop³yw

   - wêdkowania z k³adek pieszo-rowerowych 

   - zarzucania/wrzucania do wody uzbrojonych zestawów wêdkarskich  z k³adek pieszo-rowerowych oraz doj¶æ/dojazdów do tych k³adek.

Obszar wy³±czony z wêdkowania zgodnie z planem sytuacyjnym.

6.2. Na ³owisku w Tenczynku i Miêkini:

   - wêdkowania z urz±dzeñ p³ywaj±cych

   - wywo¿enia przynêt w jakiejkolwiek formie,

   - u¿ywania podpórek wykonanych z drzew i krzewów,

   - po³owu na ¿yw± oraz martw± rybkê i jej czê¶ci uzbrojon± haczykiem innym ni¿ z jednym ostrzem,

  - z uwagi na odnowê populacji gatunków ryb drapie¿nych, po³owu na ¿yw± oraz martw± rybkê i/lub jej czê¶ci, po³owu metod± spinningow±, a tak¿e zabierania wszelakich ryb drapie¿nych (za wyj±tkiem pstr±ga têczowego) w okresie od 1.01.2022r. do 31.08.2022r.,

   - wêdkowania spod lodu,

7. Ka¿dy wêdkarz zobowi±zany jest do wyci±gania z wody z³owionych ryb podbierakiem wêdkarskim (nie dot. tzw. drobnicy) oraz do usuwania/wyci±gania haków za pomoc± stosownych oryginalnych przyrz±dów do odhaczania.

8. Po zakoñczeniu wêdkowania ka¿dy wêdkarz ma obowi±zek zostawiæ opuszczane stanowisko w czysto¶ci bez wzglêdu na stan, jaki zasta³. W przypadku wyst±pienia nieporz±dku na danym stanowisku przed rozpoczêciem wêdkowania zabrania siê zajmowania takiego stanowiska bez uprzedniego jego uprz±tniêcia.

9. Wszystkie ryby, które wêdkarz zamierza zabraæ z ³owiska musz± byæ przechowywane do koñca wêdkowania wy³±cznie w siatce ze sztywnymi obrêczami zanurzonej w wodzie. Z³owione i przeznaczone do zabrania ryby ³ososiowate nale¿y natychmiast u¶mierciæ. Przechowywanych w siatce ryb nie wolno podmieniaæ.

10. W okresie dwóch tygodni po zarybieniu ³owisk, w czasie intensywnego ¿erowania wpuszczonych ryb, ka¿dy posiadacz zezwolenia po z³owieniu dobowego limitu ryb.

POWINIEN NIEZW£OCZNIE OPU¦CIÆ £OWISKO.

II. Instrukcja prowadzenia rejestru po³owu ryb

1. Po przybyciu na ³owisko i przed przyst±pieniem do wêdkowania ka¿dy wêdkarz ma obowi±zek wype³niæ d³ugopisem w rejestrze po³owów datê, godzinê wej¶cia na ³owisko oraz nazwê ³owiska. Wszelkie poprawki (wymazywanie, przekre¶lanie, poprawianie dat i godzin) w  rejestrze po³owu ryb mog± skutkowaæ zatrzymaniem zezwolenia, jednak¿e wy³±cznie przez osoby posiadaj±ce zgodnie z obowi±zuj±cymi przepisami prawa uprawnienia do kontroli.

2. Po z³owieniu ryby wyszczególnionej w czê¶ci III niniejszych Warunków, któr± wêdkarz zamierza zabraæ, nale¿y niezw³ocznie dokonaæ stosownego wpisu do rejestru po³owów i okazaæ wpis innemu wêdkarzowi ³owi±cemu na ³owisku. Ka¿dorazowo nale¿y wpisaæ w odpowiednich kolumnach gatunek ryby oraz jej wymiar mierzony od pocz±tku g³owy do najdalszego krañca p³etwy albo tarczy ogonowej.

III. Wymiary gospodarcze, okresy ochronne oraz limity dobowe:

1. Niedozwolony jest po³ów n/w ryb , których d³ugo¶æ mierzona od pocz±tku g³owy do najdalszego krañca p³etwy, albo tarczy ogonowej nie przekracza wymiaru gospodarczego, który wynosi dla:
- karpia do 30 cm

- lina do 30 cm

- amura do 50 cm

- sandacza do 60 cm

- szczupaka do 60 cm

- wêgorza do 60 cm

- suma do 70 cm

2. Okresy ochronne w/w gatunków ryb - zgodnie z obowi±zuj±cymi przepisami.

3. Wêdkarz w ci±gu doby (doba liczona jest od pó³nocy do pó³nocy) mo¿e zabraæ maksymalnie 2 sztuki ryb objêtych limitem ilo¶ciowym - wymienionych w pkt.1, ³±cznie z obu ³owisk lub z jednego ³owiska za wyj±tkiem pstr±ga, którego mo¿na zabraæ wy³±cznie 1 szt. w ci±gu doby.  Dozwolone jest zabranie na jednym ³owisku dwóch ryb tego samego gatunku (np. 2 karpie), jak równie¿ ryb z ró¿nych gatunków (np. 1 karp i 1 szczupak lub 1 karp i 1 pstr±g).

4. Po z³owieniu i zabraniu dwóch ryb objêtych limitem dobowym (wymienionych w pkt.1 - za wyj±tkiem pstr±ga, którego mo¿na zabraæ wy³±cznie 1 szt.) na jednym z ³owisk zabrania siê wêdkowania tej samej doby na drugim ³owisku.

5. Po³ów pozosta³ych gatunków ryb oraz ich okresy ochronne zgodnie z obowi±zuj±cymi przepisami.

6. Obowi±zuje ca³kowity zakaz zatrzymywania (zabierania) jesiotra, leszcza i karasia pospolitego.

 

IV. Kontrola na ³owiskach.

1. Osoby uprawnione do kontroli, w przypadku stwierdzenia naruszenia zasad wêdkowania w tym m.in. niniejszych Warunków oraz Regulaminu ³owisk, mog± dokonaæ stosownej adnotacji w zezwoleniu osoby dokonuj±cej amatorskiego po³owu ryb na ³owiskach specjalnych.

2. Na ³owiskach specjalnych (w Tenczynku i w Miêkini) obowi±zuje mo¿liwo¶æ wzajemnej kontroli pomiêdzy wêdkuj±cymi (tzw. Samokontrola) wy³±cznie w sprawach objêtych niniejszymi Warunkami.

3. NABYWAJ¡CY ZEZWOLENIE WYRA¯A DOBROWOLN¡ ZGODÊ NA JEGO OKAZANIE (DOT. KA¯DEJ STRONY ZEZWOLENIA) NA TERENIE £OWISK SPECJALNYCH W TENCZYNKU I MIÊKINI CZ£ONKOM KO£A PZW KRZESZOWICE BÊD¡CYCH W DANYM DNIU NA £OWISKU.                                                

NABYCIE ZEZWOLENIA JEST RÓWNOZNACZNE Z AKCEPTACJ¡ POWY¯SZYCH WARUNKÓW.

 

4. Nie przestrzeganie Podstawowych warunków dokonywania amatorskiego po³owu ryb na £owiskach Specjalnych”, przez osobê wêdkuj±c±, stanowi naruszenie Ustawy o Rybactwie ¦ródl±dowym i Statutu PZW skutkuj±ce na³o¿eniem stosownych sankcji, przewidzianych tymi aktami.

5. W sprawach nieujêtych w Warunkach maj± zastosowanie przepisy n/w aktów prawnych:

   - Statut Polskiego Zwi±zku Wêdkarskiego,

   - Regulaminu Amatorskiego Po³owu Ryb,

   - Ustawa Prawo Wodne ,

   - Ustawa Prawo Ochrony ¦rodowiska,

   - Ustawa o Rybactwie ¦ródl±dowym,

   - Ustawa Prawo o Stowarzyszeniach,

   - Ustawa o Ochronie Przyrody,

   - Ustawa o Ochronie Zwierz±t,

   - Rozporz±dzenie Ministra ¦rodowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierz±t,

   - Rozporz±dzenie Ministra ¦rodowiska w sprawie ochrony gatunkowej ro¶lin,

   - Rozporz±dzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie po³owy ryb oraz warunków chowu, hodowli i po³owu innych organizmów ¿yj±cych w wodzie.

 

oraz wszystkich innych dotycz±cych wêdkarstwa jak i ochrony przyrody.

 

„Podstawowe Warunki Dokonywania Amatorskiego Po³owu Ryb na £owiskach Specjalnych”
Ko³a PZW Krzeszowice obowi±zuj± od dnia 01.01.2022r.


Zarz±d Ko³a PZW Krzeszowice w uzasadnionych przypadkach zastrzega sobie mo¿liwo¶æ wprowadzania zmian do niniejszego Regulaminu oraz Warunków.